Sisältöjulkaisija

angle-left Kitee vetoaa voimakkaasti poliisiaseman säilyttämisen puolesta

Kitee vetoaa voimakkaasti poliisiaseman säilyttämisen puolesta

Kiteen kaupunki vaatii lausunnossaan yhdessä Tohmajärven ja Rääkkylän kunnan sekä Pohjois-Karjalan maakuntaliiton kanssa, että Kiteen poliisiasemaa ei lakkauteta ja lupapalvelut sekä poliisipäivystys säilytetään vähintään nykyisellä tasolla.

Kiteen kaupunki toteaa, että poliisin tulee pystyä turvaamaan pienissäkin kaupungeissa ja kunnissa oikeus- ja yhteiskuntajärjestystä, ylläpitää yleistä järjestystä ja turvallisuutta sekä tarjota lupapalveluja joustavasti myös alueilla, joilla asiointimatkat muodostuisivat pitkiksi. Lisäksi vaikutukset alueelliseen yhdenvertaisuuteen, turvallisuuteen ja palvelujen tosiasialliseen saatavuuteen tulee aina arvioida, mikäli muutoksia edes harkittaisiin.

Valtion toimipisteiden lakkauttaminen heikentää luottamusta julkisten palvelujen pysyvyyteen ja vaarantaa osaltaan alueiden tasapainoista kehitystä. Kiteen kaupunki katsoo, että esitetty poliisiaseman lakkauttaminen heikentäisi oleellisesti niin Kiteen kuin koko Keski-Karjalan alueen asukkaiden turvallisuutta, palvelujen saavutettavuutta, oikeusturvaa ja yhdenvertaisuutta. Kuten viimeaikaiset tapahtumat ovat konkreettisesti osoittaneet paikallisen lähipoliisitoiminnan merkitys korostuu itärajan läheisyydessä nykyisessä turvallisuuspoliittisessa tilanteessa.

Kiteen potentiaaliset aurinkovoima-alueet tunnistettu

Kitee on antanut lausunnon Pohjois-Karjalan maakuntaliiton kyselyyn uusiutuvan energian nopean kehittämisen aurinkovoima-alueista. Kunnan alueella maakuntaliiton selvityksessä on tunnistettu seuraavat maakunnallisesti merkittävät tai potentiaaliset aurinkovoima-alueet, joita kunta pitää lähtökohtaisesti perusteltuina jatkosuunnittelun kohteina: Tuohtaansuo – laaja entinen ja osin aktiivinen turvetuotantoalue, joka soveltuu aurinkovoimatuotantoon maankäytön muuttuessa. Kirkkosuo – turvetuotantoalue, joka on maankäytöllisesti hyvin soveltuva aurinkovoimalle. Race & Event alue – lentokenttäalueeseen tukeutuva kokonaisuus, jossa aurinkovoima soveltuu hyvin olemassa olevaan maankäyttörakenteeseen. Suursuo – ojitettu suoalue, joka on pirstaleinen ja maankäytöllisesti muuta käyttöä heikosti tukeva, mutta aurinkovoimalle soveltuva. Nämä alueet ovat linjassa maakunnallisen selvityksen valintaperusteiden kanssa, kuten valmiiksi muokattu maankäyttö, etäisyys sähköverkkoon ja vähäisemmät ristiriidat asutuksen ja maisema-arvojen kanssa.

Edellä mainittujen lisäksi kunta on tunnistanut omassa tarkastelussaan seuraavat alueet, joita pidetään aurinkovoimatuotantoon soveltuvina ja joita esitetään huomioitavaksi jatkotyössä ja mahdollisessa nopean kehittämisen alueiden nimeämisessä: Lietsonsuo – ojitettu ja metsätaloudellisesti vähäarvoinen suoalue, jossa aurinkovoima voisi olla maankäytöllisesti perusteltu jatkokäyttömuoto. Puhoksen vanha kaatopaikka – suljettu ja käytöstä poistettu yhdyskuntatekninen kaatopaikka-alue, joka soveltuu hyvin aurinkovoimakäyttöön muun rakentamisen ollessa rajoitettua. Puhos, eteläpuolinen alue – olemassa oleva ympäristö, jossa aurinkovoima tukisi alueen energiakokonaisuutta. Kohteessa pyritään käyttämään hyväksi hakatut metsäalueet ja käytöstä poistuneet pellot. Näistä alueista on laadittu erilliset kartat sekä kokonaiskartta kaikista tunnistetuista potentiaalisista aurinkovoima-alueista

Poikkeamislupa Saukkola-kiinteistölle

Kaupunginhallitus myönsi rakentamislain mukaisen poikkeamisluvan hakijalle, joka on muuttamassa vapaa-ajan asuntoaan vakituiseksi asuinrakennukseksi ja samalla laajentamassa asuntoa. Saukkola-niminen kiinteistö sijaitsee Kiteen Nauriskosken varrella. Puoltavana tekijänä ja rakentamislain mukaisena erityisenä syynä voidaan todeta, että vapaaajanasunto täyttää tiloiltaan ja teknisiltä ratkaisuiltaan vakituisen asuinrakennuksen vaatimukset.

Toinen poikkeamisen peruste liittyy vapaaajanasunnon laajennukseen, joka on hakijan antamien tietojen mukaan toteutettu jo rakennusvaiheessa pohjapiirustuksista poikkeavalla tavalla. Laajennukselle ei ole haettu muutoslupaa eikä sitä ole huomioitu loppukatselmuksen yhteydessä, minkä vuoksi laajennuksen luvanvaraisuus käsitellään nyt samassa yhteydessä rakennuksen käyttötarkoituksen muutoksen kanssa. Hanke ei aiheuta merkittäviä haitallisia ympäristö- tai muita vaikutuksia tai johda vaikutuksiltaan merkittävään rakentamiseen.

Muut asiat

Kaupunginhallitus hyväksyi osaltaan Kiteen uuden kaupunkistrategian vuosille 2026-2029. Lopullisen päätöksen asiakirjasta tekee kaupunginvaltuusto seuraavassa kokouksessaan. Kyseessä on kuntien keskeinen asiakirja, jossa valtuusto päättää kunnan toiminnan ja talouden pitkän aikavälin tavoitteista.

Tekninen lautakunta alkaa valmistelemaan vastausta kuntalaisaloitteeseen liittyen Hummovaaran matonpesupaikkaan. Aloitteessa todetaan, että Hummovaara ja lähikylät ovat yhdessä todenneet matonpesupaikan tarpeelliseksi, koska lähimpiin matonpesupaikkoihin on matkaa, minkä vuoksi houkutus järven käyttämiseen matonpesupaikkana on olemassa. Aloitteessa esitetään, että Hummovaaran kylätalon piha-alueella olisi mahdollisesti sopiva paikka matonpesupaikalle, ja että tätä mahdollisuutta ja yhteistyötä tulisi lähteä selvittämään, jotta luonnonvedet säilyisivät puhtaina ja ihmisillä olisi mahdollisuus pestä mattonsa lähialueella vesistöjä saastuttamatta.

Kaupunginhallitus päättää antaa Itä-Suomen hallinto-oikeudelle Kiteen kaupungin lausunnon valituksen vaatimukseen, joka koskee 16.12.2026 § 3 tehtyä kaupunginvaltuuston päätöksen täytäntöönpanon kieltämistä. Valittaja on esittänyt valituksessaan, että Kiteen kaupunginvaltuuston päätös 16.02.2026 pykälä 3 ”Vaarala-nimisen kiinteistön ostaminen” on syntynyt kuntalain 135 §:n 2 momentin 1 kohdassa tarkoitetulla tavalla virheellisessä järjestyksessä, koska sen valmistelussa ei ole tehty missään vaiheessa valtiontukiarviota. Kaupunginhallitus katsoo, että Kiteen kaupunginvaltuuston päätös on noudattanut laillisuusperiaatetta. Kiteen kaupunginhallitus ei kuitenkaan vastusta kaupunginvaltuuston tekemän päätöksen täytäntöönpanon kieltämistä. Täytäntöönpanokiellolla ei katsota olevan vaikutusta kaupan toteutumiseen, koska päätöstä ei aiota laittaa täytäntöön ennen kuin hallinto-oikeus on käsitellyt asian, antanut ratkaisunsa ja päätös on saanut lainvoiman.

Otsikko: Yhteystiedot

    YHTEYSTIEDOT

PTV-sisältö

Sivu arviointi ja palaute